Dwór i park Podworski wraz z aleją kasztanowców


Z miejscowością Popień leżącą około 5 km. od Jeżowa związane są losy hrabiowskich rodzin Krukowieckich i Sulikowskich.


6209
162

 
Od XVII wieku majątek znajdował się w rękach rodziny i przechodził po kądzieli na następne pokolenia. Pierwszym właścicielem dworu był Fryderyk Wolski, ożeniony z Teklą Dzieduszycką. Ich córka Helena wyszła za hrabiego Jana Krukowieckiego, uzyskując tytuł hrabiowski po mężu, który nadała jego rodzinie cesarzowa Austrii Maria Teresa w 1780 r.
 
6209
 
Małżeństwo to miało męskiego potomka Aleksandra, któremu urodziła się córka Aleksandra. Ta z kolei wyszła za mąż za Karola Sulikowskiego, dyrektora Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Ich potomek Jan zginął w bitwie pod Surażem. Jego brat Adam miał czwórkę dzieci: Aleksandrę, Jerzego, Tomasza i Annę. Karol Sulikowski był przedostatnim właścicielem Popnia, dokonał on parcelacji majątku, który liczył ok. 10 tys. ha. Dziedzicem majątku został Adam, który był ostatnim właścicielem do 1945 roku. Dąbrowę otrzymał drugi syn - Karol.

Po kolejnych parcelacjach pozostało 1000 ha, w tym grunty orne, lasy, stawy, sad, ogród warzywny oraz park wokół dworu. Dworek do 1945 r. był piętrowy, ogrzewany piecami. W latach 40 założono telefon i elektryczność wiatrową.

Wewnątrz były zabytkowe meble, piękne dywany parkiety i obrazy. Na ścianach wisiały portrety przodków. W czasie II wojny światowej w majątku ukrywali się partyzanci, Żydzi, ludzie wysiedleni z terenów Rzeszy. Od 1944 r. we dworze stacjonował sztab niemiecki. W tym czasie był on wielokrotnie plądrowany, co spowodowało, że biżuteria i rodowe klejnoty oraz wszystkie rzeczy, które przedstawiały jakąś wartość zostały zrabowane.
 
Po wejściu wojsk radzieckich 12 marca 1945r. właściciele wsi zmuszeni zostali do jej opuszczenia. Majątek przeszedł na własność państwa i powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR). Po zmianie ustroju w Polsce dwór został wydzierżawiony od Skarbu Państwa i od 1993 roku stał się własnością spółki pracowniczej. Pozwolono również państwu Tomaszowi i Marii Sulikowskim oraz ich synowi Wiktorowi zamieszkać w Popniu.Aktywności powiązane z atrakcją: Zwiedzanie


Zobacz również

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.


W okolicy
Noclegi w okolicy

Promień km   

Artykuły dotyczące tej atrakcji:

Flower-loader
Trwa wyszukiwanie
[ zamknij ]

Logowanie

E-mail
Hasło
 
 

Zapomniane hasło | Rejestracja