Stary Ratusz


Dawny Trybunał Koronny powstał w XV w. pośrodku Rynku, w miejsce drewnianego jako skromna budowla gotycka.


4737

Przebudowany w poł. XVI w. spłonął podczas pożaru w 1575 r. Po odrestaurowaniu był od 1578 r. siedzibą Trybunału Koronnego tj. sądu apelacyjnego dla Małopolski (lubelski Trybunał był jednym z dwóch na terenie dawnej Korony). W czasach króla Jana Sobieskiego (II poł. XVII w.) obiekt przekształcono na barokowy, zaś sto lat później architekt Dominik Merlini nadał mu zachowaną do dzisiaj piękną klasycystyczną bryłę i wystrój.

W Trybunale znajduje się Pałac Ślubów, odbywają się tu imprezy kulturalne, m.in. koncerty muzyczne, a część pomieszczeń zajmuje Muzeum Historii Ratusza i Trybunału Koronnego.

Z Trybunałem wiąże się najpopularniejsza lubelska legenda o diabelskim sądzie, który zmienił niesprawiedliwy wyrok, wydany przez przekupnych sędziów na niekorzyść ubogiej wdowy. Wypalony ślad Czarciej Łapy na stole sędziowskim, zamiast pieczęci pod werdyktem, można oglądać w hallu Muzeum Lubelskiego. W piwnicach Trybunału bierze początek pełna atrakcji i niespodzianek turystyczna trasa podziemna - wstęp za biletami.
Rynek 1
20-400 Lublin


Zobacz również

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.


W okolicy
Noclegi w okolicy

Promień km   

Artykuły dotyczące tej atrakcji:

Flower-loader
Trwa wyszukiwanie
[ zamknij ]

Logowanie

E-mail
Hasło
 
 

Zapomniane hasło | Rejestracja