Stary Kirkut Żydowski


Znajduje się na szczycie wzgórza o nazwie Grodzisko, nazwanego tak z powodu wczesnośredniowiecznej osady i warowni, istniejących tu do XIII w.


4729

Szczyt wzniesienia zajmuje cmentarz żydowski, czynny od XVI w. do drugiej połowy XIX w., ze znajdującymi się tutaj wieloma nagrobkami słynnych Żydów; najstarszy zachowany - z 1541 r.- to grób talmudysty Jakuba Koppelmana.

Cmentarz był kilkakrotnie niszczony, m. in. w XIX w. przez wojska rosyjskie, traktujące wzgórze jako miejsce strategiczne a także przez hitlerowców, którzy w 1944 r. prowadzili stąd ostrzał artyleryjski.

Cmentarz był również miejscem egzekucji więźniów przetrzymywanych na Zamku. Lubelski Stary Kirkut jest jednym z cenniejszych zabytków tego typu w skali europejskiej. Znajdujące się na nim, ocalałe z wielu kataklizmów nagrobki reprezentują style od renesansu poprzez manieryzm i barok do neoklasycyzmu, są przykładem bogactwa kaligrafii hebrajskiej oraz żydowskiej symboliki nagrobnej.

Cmentarz jest miejscem spoczynku wielu wybitnych postaci ze społeczności Żydów lubelskich. Najbardziej z nich znany to zmarły w 1815 r. cadyk Jakow Icchak Horowitz-Szterfeld, znany jako "Widzący z Lublina". Jest on uważany za ojca chasydyzmu w Królestwie Polskim, przypisywano mu też dar jasnowidzenia. Do jego grobu wciąż pielgrzymują religijni chasydzi z całego świata.

Zobacz również

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.


W okolicy
Noclegi w okolicy

Promień km   

Artykuły dotyczące tej atrakcji:

Flower-loader
Trwa wyszukiwanie
[ zamknij ]

Logowanie

E-mail
Hasło
 
 

Zapomniane hasło | Rejestracja