Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce


Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce, jest ważnym elementem w Światowym Systemie Obserwacji Meteorologicznych.


70995244

Jedno z dwóch Obserwatorów Wysokogórskich zlokalizowanych w Polsce. Drugie znajduje się na Kasprowym Wierchu w Tatrach. Ze względu na znaczną wysokość funkcjonują one w warunkach zbliżonych do wolnej atmosfery, pozbawionej wpływu człowieka. Na szczególną uwagę zasługuje fakt iż obserwacje meteorologiczne na Śnieżce prowadzone są nieprzerwanie od 1880 roku. Obecny budynek pełni funkcje pomiarowe od 1976 roku. Wcześniej pomiary prowadzone były w latach 1880 - 1900 w ówczesnym schronisku przez telegrafistę austriackiego urzędu telekomunikacyjnego. W latach 1900 - 1976 w budynku Starego Obserwatorium na Śnieżce. Obiekt w całości jest własnością Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego. Dolna część jest dzierżawiona i pełni funkcje Restauracyjne.

 

W obserwatorium funkcjonuje Punkt Edukacji Ekologicznej, w którym można zapoznać się z funkcjonowaniem przyrządów meteorologicznych.


źródło: http://www.sniezka.karpacz.pl/

Zobacz również

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.


W okolicy
Noclegi w okolicy

Promień km   

Artykuły dotyczące tej atrakcji:

Flower-loader
Trwa wyszukiwanie
[ zamknij ]

Logowanie

E-mail
Hasło
 
 

Zapomniane hasło | Rejestracja