Muzeum Rybołówstwa


Jest najstarszym budynkiem w Helu. Przetrwał on dzięki działalności inżynierów, którzy ratują tę budowlę uzbrajając na nabrzeże silnym falochronem.


70624251
198

W latach 1525-1945 r. obiekt ten był świątynią lokalnej Gminy Ewangelickiej. Obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Rybołówstwa - Oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Muzeum powołano do życia z dniem 1 stycznia 1972 roku. Jego nadrzędnym zadaniem jest gromadzenie zbiorów tworzących kolekcje dokumentujące i obrazujące dzieje rybołówstwa całego pasa nadmorskiego. Jednak od początku w muzealnych zbiorach dominuje tradycyjne rybołówstwo kaszubskie - od Wierzchucina po Hel. Zobaczyć też można odchodzący świat rybackich tradycji, poznać dzieje Bałtyku, przeszłość Helu oraz nacieszyć oczy obrazami o tematyce morskiej.

Hel Muzeum jpg


Ekspozycja Muzeum składa się z sześciu podstawowych działów:

  • "Dzieje rybołówstwa morskiego w Polsce",
  • "Warsztat szkutniczy",
  • "Skansen ludowych typów łodzi rybackich",
  • "Sieciarnia", "Modele polskich statków rybackich",
  • "Rybołówstwo w malarstwie polskim".


Na dziedzincu muzeum stoi nieco dziwny eksponat. Jest to jedyny zachowany w kraju egzemplarz łodzi, należący do grupy największych (8,52m długości), bezpokładowych stosowanych w rybołówstwie przybrzeżnym. Na placu znajdują się również liczne, drewniane elementy starych łodzi i statków, które zaplątały się w rybackie sieci. W roku 1997 do skansenu tradycyjnych łodzi trafiła "Dziunia" - drewniana łódż motorowa, która z powodzeniem mogłaby mierzyć się jeszcze z morskimi falami. Jest to duma Muzeum - zbudowana przed 20 laty przez kaszubskich szkutników z władysławowskiego "Szkunera" na potrzeby Polskiej Akademii Nauk, by mogła służyć naukowcom w polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka rctowskiego na Wyspie King George. Łódż budzi zainteresowanie nie tylko odwiedzających helskie muzeum turystów. O jej konstrukcję i zachowanie na morzu pytają rybacy z Półwyspu Helskiego, którzy chętnie widzieliby ją na wuposażeniu swoich rybackich gospodarstw.

 
ul. Bulwar Nadmorski 2
84-150 Hel
tel. 58 675 05 52

Kontakt z nami

Treść:

Email:

Aktywności powiązane z atrakcją: Zwiedzanie muzeów


Zobacz również

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.


W okolicy
Noclegi w okolicy

Promień km   

Artykuły dotyczące tej atrakcji:

Flower-loader
Trwa wyszukiwanie
[ zamknij ]

Logowanie

E-mail
Hasło
 
 

Zapomniane hasło | Rejestracja