Muzeum Papiernictwa


Papiernia dusznicka jest jedną z największych atrakcji turystycznych pięknego regionu.


71018420

Zapewne nie byłoby młyna papierniczego w Dusznikach, gdyby Chińczycy nie wynaleźli papieru, zaś Arabowie nie sprowadzili ich wynalazku do Europy. Wiodącym tematem naszych wystaw stałych jest zatem historia papieru i sposobu jego wytwarzania na świecie, w Polsce, na Śląsku.

 

Pamiętamy przy tym, że materiału o właściwościach papieru ludzie poszukiwali na długo przed jego wynalezieniem. Chodziło przede wszystkim o możliwość zapisywania informacji. Potem potrzebny był jeszcze sposób na jej powielanie – tak narodził się druk, który również jest obecny w naszej ekspozycji.

 

Wraz z rozwojem metod produkcji, pojawiały się papiery o różnych właściwościach. Znajdowano dla nich kolejne zastosowania. Pokazujemy, co dziś z papieru się wytwarza i… tworzy.  Specjalne miejsce w naszym muzeum zajmuje od niedawna polski pieniądz papierowy oraz sztuka papieru.

 

W dusznickim młynie papierniczym wciąż wyrabia się papier. Nasi papiernicy – tak samo jak ich poprzednicy przez ponad cztery wieki – zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce. Tak powstaje każdy pojedynczy arkusz.

 

Zwiedzając muzeum na żywo zobaczysz więc, jak wytwarza się papier metodą znaną od średniowiecza. Co więcej – uczestnicząc w warsztatach, samodzielnie wyczerpiesz swoją kartkę. Możesz także wziąć udział w innych praktycznych zajęciach rozwijających kreatywność, oczywiście z wykorzystaniem papieru.

 

źródło: http://muzeumpapiernictwa.pl/
ul. Kłodzka 42
57-340 Duszniki Zdrój
+ 48 748 627 400

Kontakt z nami

Treść:

Email:Zobacz również

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.


W okolicy
Noclegi w okolicy

Promień km   

Artykuły dotyczące tej atrakcji:

Flower-loader
Trwa wyszukiwanie
[ zamknij ]

Logowanie

E-mail
Hasło
 
 

Zapomniane hasło | Rejestracja