Zakład Przyrodoleczniczy


Zakład Przyrodoleczniczy nr 2 to jeden z najpiękniejszych ciechocińskich budynków, zbudowany w latach 1833-1838 w stylu eklektyzmu.


5402
162

 
5402
 
Budynek ten zwany później Łazienkami 2 lub Skarbowymi uznano od początku za zbyt ciasny, działał do 1910 r., kiedy to stare łazienki rozebrano. Obecny budynek Łazienki nr 2 mieści się na rogu ul. B. Raczyńskich (dawna Dębowa). Został wybudowany w latach 1910-1912. Zaprojektował go architekt Waldemar Fedders, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu

Budynek zaprojektowano w stylu romańskim. Wzniesiony został na rzucie prostokąta z wydatnym ryzalitem w części środkowej oraz mniejszymi ryzalitami po bokach. Mniejsze ryzality zakończone są krenelażem. Ryzalit środkowy zwieńczono trójkątnym szczytem. Czterospadowe dachy pokryto dachówką. Na parterze Łazienki posiadały kabiny na kąpiele borowinowe, błotne z 24 emaliowanymi wannami. Błotne kąpiele urządzone zostały na wzór rosyjski z oddzielnymi kabinami do odpoczynku.

Na piętrze odbywały się kąpiele solankowe, znajdowało się tam 60 wanien. W nowym pawilonie urządzono oddział elektroleczniczy. Przez całą długość lewego skrzydła biegła poczekalnia, gabinet lekarza, korytarz do którego z lewej strony przylegało sześć pokoi każdy wyposażony w aparat leczniczy. Jedna większa sala znajdowała się obok poczekalni przed wejściem do korytarza. Przeznaczona była na helioterapię - leczono przy pomocy lampy kwarcowej i lampy sollux. W czwartej salce, z lewej strony korytarza mieściły się aparaty do kąpieli elektrycznych. W sali 1 i 2 znajdowały się aparaty do leczenia gorącym powietrzem. W trzeciej sali umieszczono aparaty do rozgrzewania jamy brzusznej. Resztę sal przeznaczono na diatermię cieszącą się wtedy dużym powodzeniem. W prawym skrzydle Łazienek znajdowała się łaźnia parowa. W 1928 r. dokonano przebudowy lewego skrzydła budynku, poddasze zostało wyposażone w lukarny i umieszczono tam pokoje dla kuracjuszy. Od pd. podniesiono dach i doświetlono korytarz oknami. W 1959 - 63 zmieniono wystrój głównego wejścia dobudowano pokoiki na półpiętrze w bok od klatki schodowej, przebudowano holl, od strony podwórza dobudowano dwa nowe ciągi w celu poprawienia funkcjonowania zabiegów borowinowych.

Obiekt został wpisany do rejestru zabytków 59/496/A decyzją Wojewódzkiego konserwatora Zabytków w Bydgoszczy z dnia 23.11.1964r.Aktywności powiązane z atrakcją: Zwiedzanie


Zobacz również

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.


W okolicy
Noclegi w okolicy

Promień km   

Artykuły dotyczące tej atrakcji:

Flower-loader
Trwa wyszukiwanie
[ zamknij ]

Logowanie

E-mail
Hasło
 
 

Zapomniane hasło | Rejestracja