Čumil


Rzeźba przedstawia kanalarza wychylającego się z otwartego włazu kanalizacyjnego i obserwującego przechodniów z poziomu ulicy.


71364425

Autorem brązowej figury jest Viktor Hulík, a Čumil powstał jako część projektu rewitalizacji centrum Bratysławy. Postać podglądacza zamontowano 26 lipca 1997 i od razu stała się jednym z najchętniej fotografowanych pomników stolicy Słowacji[1]. Jak twierdzi sam autor, Čumil niczego nie symbolizuje, nie jest to nikt kiedykolwiek żyjący, nie odnosi się do żadnych wydarzeń, a jedynie miał być sposobem na ożywienie starówki[2]. Niezależnie od wiedzy i woli autora pomnika, powstają liczne historie z nim związane – zarówno opisujące życiorys domniemanego pierwowzoru postaci, jak i obiecujące szczęście w zamian za pogłaskanie Čumila po głowie.

 
 
Rzeźba Čumila znajduje się u zbiegu ulic Laurinskiej, Panskiej i Bramy Rybackiej w strefie pieszej Starego Miasta. Od 1999 rzeźba wskazana jest specjalnie przygotowanym znakiem przypominającym drogowy. Znak zawiera wizerunek Čumila oraz napis „MAN AT WORK”.
 
 
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cumil
 
 

Zobacz również

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.


W okolicy
Noclegi w okolicy

Promień km   

Artykuły dotyczące tej atrakcji:

Flower-loader
Trwa wyszukiwanie
[ zamknij ]

Logowanie

E-mail
Hasło
 
 

Zapomniane hasło | Rejestracja