Bazar


Budynek Bazaru powstał w latach 1838-42 z inicjatywy Karola Marcinkowskiego.


4880
162

Późnoklasycystyczna budowla zwrócona była frontem do dzisiejszej ul: Paderewskiego. W 1899 r. dobudowano do niej, w miejscu rozebranej kamienicy Łąckich, skrzydło zachodnie z fasadą od strony Al. Marcinkowskiego.

Projektantem nowej części gmachu był Roger Sławski. Zniszczony w 1945 r. budynek odbudowano w 1949 r. Do 1988 r.  kiedy rozpoczął się generalny remont gmachu, mieścił się w nim hotel "Orbis - Bazar". W 1990 r. zwrócono gmach dawnym właścicielom, reprezentowanym przez spółkę "Bazar Poznański".

Zgodnie z zamierzeniami inicjatorów budowy, Bazar stał się w czasach zaboru pruskiego ośrodkiem polskiego życia społecznego, gospodarczego i towarzyskiego. W hotelu zatrzymywali się przybywający do Poznania wielkopolscy ziemianie. W pomieszczeniach na parterze mieściły się sklepy polskich kupców.

Znajdowały się tu m.in. sklep towarów żelaznych Hipolita Cegielskiego. W salach Bazaru organizowano uroczystości patriotyczne, odczyty i koncerty, bale. Gmach był też miejscem ważnych wydarzeń historycznych. W czasie Wiosny Ludów (1848) rezydował w nim Komitet Narodowy.

Ostrzelanie budynku, w którym zatrzymał się Ignacy Paderewski, stało się pretekstem do wybuchu walk powstania wielkopolskiego 1918-19 r.
 
Hotel gościł wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, nauki i kultury. W latach trzydziestych z hotelowego, nie istniejącego dziś balkonu, dla zgromadzonych na dworze śpiewał Jan Kiepura.
 
Na zewnętrznej ścianie gmachu, na narożniku Al. Marcinkowskiego i ul. Paderewskiego, wmurowano w 1928 r.tablicę ku czci I. J. Paderewskiego. Zaprojektował ją Stanisław Jagmin. Zniszczoną tablicę odtworzono w 1978 r. Od strony ul. Padereskiego znajduje się tablica upamiętniająca założenie w 1846 r. sklepu H. Cegielskiego; na fasadzie od strony Al. Marcinkowskiego - tablica przypominająca, że w 1880 r. w Bazarze swą nowelą "Za chlebem" czytał Henryk Sienkiewicz. Ufundowaną w 1987 r. przez Ignacego Mosia tablicę zaprojektował Józef Petruk.


Tekst: "Poznań od A do Z" pod redakcją Włodzimierza Łęckiego i Piotra Maluśkiewicza, Wydawnictwo Kurpisz S. A., Poznań 1998
ul. Paderewskiego 7
60-101 Poznań
Aktywności powiązane z atrakcją: Zwiedzanie


Zobacz również

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.


W okolicy
Noclegi w okolicy

Promień km   

Artykuły dotyczące tej atrakcji:

Flower-loader
Trwa wyszukiwanie
[ zamknij ]

Logowanie

E-mail
Hasło
 
 

Zapomniane hasło | Rejestracja